DCMC134U016BB2B
DCMC134U016BB2B
Part Number
DCMC134U016BB2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 130000UF 16V SCREW
Data sheet
DCMC134U016BB2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance130000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.187" (80.95mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency17.248 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)10.5mOhm @ 120Hz