DCMC124U025BC2B
DCMC124U025BC2B
Part Number
DCMC124U025BC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 120000UF 25V SCREW
Data sheet
DCMC124U025BC2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance120000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency16.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency18.592 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)8.3mOhm @ 120Hz