DCMC123T250DG2A
DCMC123T250DG2A
Part Number
DCMC123T250DG2A
Manufacturer
Description
CAP ALUM 12000UF 250V SCREW
Data sheet
DCMC123T250DG2A.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance12000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)8.687" (220.65mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C