DCMC104U035EF2B
DCMC104U035EF2B
Part Number
DCMC104U035EF2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100000UF 35V SCREW
Data sheet
DCMC104U035EF2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance100000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.750" (19.05mm)
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency18.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency20.272 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)9.4mOhm @ 120Hz