DCMC103M250DJ2B
DCMC103M250DJ2B
Part Number
DCMC103M250DJ2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW
Data sheet
DCMC103M250DJ2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)3.687" (93.65mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C