DCMC102T400BH5M
DCMC102T400BH5M
Part Number
DCMC102T400BH5M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1000UF 400V SCREW
Data sheet
DCMC102T400BH5M.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
DCMC
    Specifications
    SeriesDCMC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)2.687" (68.25mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C