DCM763U040DF2A
DCM763U040DF2A
Part Number
DCM763U040DF2A
Manufacturer
Description
CAP ALUM 76000UF 40V SCREW
Data sheet
DCM763U040DF2A.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance76000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C