DCM742T200DF2B DCM742T200DF2B
DCM742T200DF2B
Part Number
DCM742T200DF2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 7400UF 200V SCREW
Data sheet
DCM742T200DF2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance7400 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Polarization-
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C