DCM562U150DJ2B DCM562U150DJ2B
DCM562U150DJ2B
Part Number
DCM562U150DJ2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5600UF 150V SCREW
Data sheet
DCM562U150DJ2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated150 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)3.687" (93.65mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C