DCM542T200DD2B
DCM542T200DD2B
Part Number
DCM542T200DD2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5400UF 200V SCREW
Data sheet
DCM542T200DD2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance5400 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)4.687" (119.05mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C