DCM373T075CD2B
DCM373T075CD2B
Part Number
DCM373T075CD2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 37000UF 75V SCREW
Data sheet
DCM373T075CD2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance37000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.125" (28.58mm)
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.687" (119.05mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C