DCM353U075BC2A
DCM353U075BC2A
Part Number
DCM353U075BC2A
Manufacturer
Description
CAP ALUM 35000UF 75V SCREW
Data sheet
DCM353U075BC2A.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance35000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C