DCM353U040BB2B
DCM353U040BB2B
Part Number
DCM353U040BB2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 35000UF 40V SCREW
Data sheet
DCM353U040BB2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance35000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.187" (80.95mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C