DCM323U015EB2B
DCM323U015EB2B
Part Number
DCM323U015EB2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 32000UF 15V SCREW
Data sheet
DCM323U015EB2B.pdf
Series
DCM
    Specifications
    SeriesDCM
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance32000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.750" (19.05mm)
    Voltage - Rated15 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)3.187" (80.95mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C