DCM242T450DF2B DCM242T450DF2B
DCM242T450DF2B
Part Number
DCM242T450DF2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2400UF 450V SCREW
Data sheet
DCM242T450DF2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-
    Capacitance2400 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Polarization-
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#-
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.687" (144.45mm)