DCM193U075BC2B
DCM193U075BC2B
Part Number
DCM193U075BC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 19000UF 75V SCREW
Data sheet
DCM193U075BC2B.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
DCM
    Specifications
    SeriesDCM
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance19000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C