DCM184U010DJ2B
DCM184U010DJ2B
Part Number
DCM184U010DJ2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 180000UF 10V SCREW
Data sheet
DCM184U010DJ2B.pdf
Series
DCM
    Specifications
    SeriesDCM
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance180000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)3.687" (93.65mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C