DCM143U075BE2B
DCM143U075BE2B
Part Number
DCM143U075BE2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 14000UF 75V SCREW
Data sheet
DCM143U075BE2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance14000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.23mm)
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)5.187" (131.75mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C