DCM132T200AC2B
DCM132T200AC2B
Part Number
DCM132T200AC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1300UF 200V SCREW
Data sheet
DCM132T200AC2B.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
DCM
    Specifications
    SeriesDCM
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.500" (12.70mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C