DCM112T450DC2B
DCM112T450DC2B
Part Number
DCM112T450DC2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1100UF 450V SCREW
Data sheet
DCM112T450DC2B.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)4.187" (106.35mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C