DCM103U150DE2B
DCM103U150DE2B
Part Number
DCM103U150DE2B
Manufacturer
Description
CAP ALUM 10000UF 150V SCREW
Data sheet
DCM103U150DE2B.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
DCM
    Specifications
    SeriesDCM
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated150 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.187" (131.75mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C