CGS923U025X5C CGS923U025X5C
CGS923U025X5C
Part Number
CGS923U025X5C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 92000UF 25V SCREW
Data sheet
CGS923U025X5C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance92000 µF
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency21.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency28.08 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)8mOhm @ 120Hz