CGS913U016V4C CGS913U016V4C
CGS913U016V4C
Part Number
CGS913U016V4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 91000UF 16V SCREW
Data sheet
CGS913U016V4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance91000 µF
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency14.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency19.11 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)9mOhm @ 120Hz