CGS881T500U4L CGS881T500U4L
CGS881T500U4L
Part Number
CGS881T500U4L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 880UF 500V SCREW
Data sheet
CGS881T500U4L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance880 µF
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency6.15 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)116mOhm @ 120Hz