CGS873U050W4C CGS873U050W4C
CGS873U050W4C
Part Number
CGS873U050W4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 87000UF 50V SCREW
Data sheet
CGS873U050W4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance87000 µF
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency19.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency24.83 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)7mOhm @ 120Hz