CGS862U100R4C CGS862U100R4C
CGS862U100R4C
Part Number
CGS862U100R4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 8600UF 100V SCREW
Data sheet
CGS862U100R4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance8600 µF
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency8.45 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)29mOhm @ 120Hz