CGS823U025V3C CGS823U025V3C
CGS823U025V3C
Part Number
CGS823U025V3C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 82000UF 25V SCREW
Data sheet
CGS823U025V3C.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CGS
    Specifications
    SeriesCGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance82000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency20.15 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)11mOhm @ 120Hz