CGS791T500V3L CGS791T500V3L
CGS791T500V3L
Part Number
CGS791T500V3L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 790UF 500V SCREW
Data sheet
CGS791T500V3L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance790 µF
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency5.7 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)131mOhm @ 120Hz