CGS783U040X6L CGS783U040X6L
CGS783U040X6L
Part Number
CGS783U040X6L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 78000UF 40V SCREW
Data sheet
CGS783U040X6L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance78000 µF
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)6.625" (168.28mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency22.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency29.51 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)9mOhm @ 120Hz