CGS783U030X4C CGS783U030X4C
CGS783U030X4C
Part Number
CGS783U030X4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 78000UF 30V SCREW
Data sheet
CGS783U030X4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance78000 µF
    Voltage - Rated30 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency16.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency21.84 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)11mOhm @ 120Hz