CGS772U150X5C CGS772U150X5C
CGS772U150X5C
Part Number
CGS772U150X5C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 7700UF 150V SCREW
Data sheet
CGS772U150X5C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance7700 µF
    Voltage - Rated150 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency14.69 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)29mOhm @ 120Hz