CGS703U050X5L CGS703U050X5L
CGS703U050X5L
Part Number
CGS703U050X5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 70000UF 50V SCREW
Data sheet
CGS703U050X5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance70000 µF
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency20.41 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)16mOhm @ 120Hz