CGS671T500R5L CGS671T500R5L
CGS671T500R5L
Part Number
CGS671T500R5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 670UF 500V SCREW
Data sheet
CGS671T500R5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance670 µF
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency5.25 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)150mOhm @ 120Hz