CGS632U075R5L CGS632U075R5L
CGS632U075R5L
Part Number
CGS632U075R5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6300UF 75V SCREW
Data sheet
CGS632U075R5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance6300 µF
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.74 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)17mOhm @ 120Hz