CGS622U150W5L CGS622U150W5L
CGS622U150W5L
Part Number
CGS622U150W5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6200UF 150V SCREW
Data sheet
CGS622U150W5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance6200 µF
    Voltage - Rated150 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency14.82 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)25mOhm @ 120Hz