CGS622T200X4C CGS622T200X4C
CGS622T200X4C
Part Number
CGS622T200X4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6200UF 200V SCREW
Data sheet
CGS622T200X4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance6200 µF
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency13.5 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)39mOhm @ 120Hz