CGS603U063W4C CGS603U063W4C
CGS603U063W4C
Part Number
CGS603U063W4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 60000UF 63V SCREW
Data sheet
CGS603U063W4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance60000 µF
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency15.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency20.28 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)10mOhm @ 120Hz