CGS603U050X5C CGS603U050X5C
CGS603U050X5C
Part Number
CGS603U050X5C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 60000UF 50V SCREW
Data sheet
CGS603U050X5C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance60000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency19.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency25.74 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)10mOhm @ 120Hz