CGS603U035X5C CGS603U035X5C
CGS603U035X5C
Part Number
CGS603U035X5C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 60000UF 35V SCREW
Data sheet
CGS603U035X5C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance60000 µF
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency19.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency25.61 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)10mOhm @ 120Hz