CGS602T250V5L CGS602T250V5L
CGS602T250V5L
Part Number
CGS602T250V5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6000UF 250V SCREW
Data sheet
CGS602T250V5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance6000 µF
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency10.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency15.15 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)22mOhm @ 120Hz