CGS601T500R5C CGS601T500R5C
CGS601T500R5C
Part Number
CGS601T500R5C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 600UF 500V SCREW
Data sheet
CGS601T500R5C.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CGS
    Specifications
    SeriesCGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.5 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)167mOhm @ 120Hz