CGS531T500R4L CGS531T500R4L
CGS531T500R4L
Part Number
CGS531T500R4L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 530UF 500V SCREW
Data sheet
CGS531T500R4L.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CGS
    Specifications
    SeriesCGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance530 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.05 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)190mOhm @ 120Hz