CGS522T200V5L CGS522T200V5L
CGS522T200V5L
Part Number
CGS522T200V5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5200UF 200V SCREW
Data sheet
CGS522T200V5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance5200 µF
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency16.5 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)21mOhm @ 120Hz