CGS513U050X5R CGS513U050X5R
CGS513U050X5R
Part Number
CGS513U050X5R
Manufacturer
Description
CAP ALUM 51000UF 50V SCREW
Data sheet
CGS513U050X5R.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance51000 µF
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.875" (149.23mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency18.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency23.92 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)10mOhm @ 120Hz