CGS503U050W5L CGS503U050W5L
CGS503U050W5L
Part Number
CGS503U050W5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 50000UF 50V SCREW
Data sheet
CGS503U050W5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance50000 µF
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency20.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency26.52 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)8mOhm @ 120Hz