CGS503U025W3L CGS503U025W3L
CGS503U025W3L
Part Number
CGS503U025W3L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 50000UF 25V SCREW
Data sheet
CGS503U025W3L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance50000 µF
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency14.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency19.37 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)10mOhm @ 120Hz