CGS493U040R5L CGS493U040R5L
CGS493U040R5L
Part Number
CGS493U040R5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 49000UF 40V SCREW
Data sheet
CGS493U040R5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance49000 µF
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency14.3 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)13mOhm @ 120Hz