CGS472U150R5L CGS472U150R5L
CGS472U150R5L
Part Number
CGS472U150R5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 150V SCREW
Data sheet
CGS472U150R5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance4700 µF
    Voltage - Rated150 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency10.27 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)26mOhm @ 120Hz