CGS443U030W3C CGS443U030W3C
CGS443U030W3C
Part Number
CGS443U030W3C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 44000UF 30V SCREW
Data sheet
CGS443U030W3C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance44000 µF
    Voltage - Rated30 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency15.21 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)15mOhm @ 120Hz