CGS443U010V2C CGS443U010V2C
CGS443U010V2C
Part Number
CGS443U010V2C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 44000UF 10V SCREW
Data sheet
CGS443U010V2C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance44000 µF
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.22 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)13mOhm @ 120Hz